یکشنبه , ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
خانه / حضرت علامه حسن زاده آملی / اخبار / بصیرت سیاسی عرفانی علامه حسن زاده (۲)

بصیرت سیاسی عرفانی علامه حسن زاده (۲)

بصیرت سیاسی عرفانی علامه حسن زاده آملی

علامه حسن زاده پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی قدس سره لحظه ای از حمایت قاطعانه از نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری فرزانه آن غافل نبوده است و همواره پشتیبان و حامی و یاور نظام بوده اند.

بخش دوم مقاله ” بصیرت سیاسی عرفانی علامه حسن زاده” تقدیمتان می‏شود:

آیت الله رمضانی از شاگردان معظم له در بیانی دیگر نقل می فرمایند که: یک وقتی ایشان می‌فرمود: اگر اسم کار من را لوس‌بازی نمی‌گذاشتند و اگر تلقی خوشی صورت می‌گرفت و مصون بود از تلقی‌های ناخوش، من این کتاب عیون مسائل نفس را که در مسائل نفس و کتاب مهمی است و کتاب سر پیری من است، اسمش را می‌گذاشتم عیون خمینی. برای قدردانی از شخصیت بی‌نظیر ایشان که بنیانگذار جمهوری اسلامی و تمهید کننده تمام ترقّیات علمی و عملی برای حوزه‌ها است. و کاری که ایشان کرد واقعاً هیچ‌کدام از آقایان در طول تاریخ نکردند. یادم هست موقعی که بحرانی به‌وجود آمده بود، ایشان آن شخصی را که آن بحران را به ‌وجود آورده بود غیاباً محاکمه کرد. و خطاب به آن بنده خدا غیاباً می‌گفت فلانی، گیرم که تو أعلم فی الدهر هستی، نه أعلم فی العصر. آخر از این کارها چه می‌خواهی؟ این آقا (اشاره به مقام معظم رهبری)، سید نیست که هست، سابقه مبارزاتی ندارد که دارد، سابقه اجرایی ندارد که دارد، حسن تدبیر ندارد که دارد، در علم هم که ایشان شخص فاضلی است. عملکرد ایشان هم که تاکنون خیلی زیبا اداره کرده، آخر چه می‌خواهید؟ چرا نمی‌گذارید اوضاع آرام باشد می‌خواهید همه چیز را به هم بزنید؟ بعد هم آن عناوین شش‌گانه را برای ایشان به‌کار برده بودند، فوق‌العاده جالب توجه بود. یعنی: قائد، ولی، سائس، حفی، رائد، وفی. ایشان در پایان متن مقدمه فص حکمت عصمتیه خطاب به مقام معظّم رهبری این آیه را مورد اشاره قرار می‌دهد: یا أیها العزیز جئنا ببضاعه مزجاه. (۱)

آیت الله رمضانی: شاید عدّه ای گمان کنند ایشان یک روحانی منزوی است و در مقابل مسایل سیاسی و اجتماعی و مشکلات جامعه مسلمین بی تفاوت است ولی بنده حقیر که سالیانی را در خدمتشان بوده ام خدای را شاهد می گیرم و عرض می کنم که این توهّم باطل است چرا که معظّم له در موقعیّت های حسّاسی که این مرز و بوم نیاز به فداکاری روحانیّون سرشناس داشت که خود و خانواده خود را برای پیشبرد اهداف مقدس بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (قدّس سرّه) فدا سازند از جمله کسانی بود که به وظیفه ی خود آشنا بوده و تا جایی که در وسع و طاقتشان بوده است برای این نظام و انقلاب مایه گذاشته و از انجام مسئولیّت های خطیر خویش شانه خالی نکرده و الآن نیز نمی کنند. معظم له به موازات تلاشهای علمی و مجاهدتهای اخلاقی و عرفانی لحظه ای از مسائل اساسی اجتماعی و سیاسی غافل نبوده اند. متأسفانه از آنجایی که این بعد از زندگی معظم له کمتر مورد بررسی قرارگرفته، بعضی چنین تصور می کنند که آن بزرگوار به مسائل سیاسی– اجتماعی جامعه کاری نداشته و کنج عزلت را بر صحنه حضور ترجیح داده اند. قبل از ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ وقتی که امام خمینی رضوان الله تعالی علیه از طلاب و روحانیون خواسته اند که در ایام تبلیغ و عزیمت به شهرها و روستاها مردم را از گرفتاریهای مسلمین و مسایل سیاسی– اجتماعی مطلع ساخته و آنان را روشن سازند، حضرت استاد قبل از عزیمت به آمل، از تهران به قم آمده و به آن رهبر فرزانه ابراز وفاداری نمودند. (۲)

موقعی که در زادگاه خود آمل، مشغول تدریس مباحث «معرفت نفس» بوده اند، در خاتمه درس ۷۵ چنین فرمودند که: «این درس را در همین جا خاتمه می دهیم. درس یادگار روزی که دو چشم بینای فلک مینامهر و ماه، چنین زمان شکوفایی را در خطه ایران کمتر دیده است…. آری دیو چو بیرون رود فرشته در آید و آن روز، پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ (روز بازگشت شکوهمند امام خمینی از تبعید ۱۵ ساله) بود که بهمن و بهار اگر چه در هم آمیخت ولی مزاج بهار بر زمستان چیره بود که گویی بهار از شادمانگی به زبان حافظ شیرین سخن سرود خوانان به استقبال آمدکه:
مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید
ازغم و درد مکن ناله و فریاد که دوش زده ام فالی و فریاد رسی می آید (۳)

همچنین معظم له در پایان درس ۷۷ معرفت نفس می فرمایند: این درس را تا همین جا خاتمه می دهیم، درسی که یادگار روز انقلاب بزرگی است که به شهادت تاریخ، چشم روزگار در مرز و بوم ایران چنین روز ندیده است. روز خونینی که نبرد ملت مسلمان مبرز و مبارز با ستم پیشگان بد سرشتِ بد کنشت به اوج نهایی خود رسیده بود و سرانجام حق بر باطل پیروز شد و مردم مسلمان از قید اسارت رهایی یافتند، آن روز یکشنبه سیزدهم ربیع الاول ۱۳۹۹ هجری قمری مطابق ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ هجری شمسی بوده که این آب و خاک از نام ناپاک پلید پهلوی و دودمان دژخیم بد گوهرش پاک شد و به مدد قوای مقتدر و قاهر ماورای طبیعت بیخ و بن این شجره خبیثه برکنده شد. (۴)

ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی قدس سره لحظه ای از حمایت قاطعانه از نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری فرزانه آن غافل نبوده است و همواره پشتیبان و حامی و یاور نظام بوده اند. چندین سال در سنگر امامت جمعه شهر آمل به دفاع از کیان اسلام و انقلاب مشغول بوده و در آن جوّ اوائل پیروزی انقلاب، خطرات عدیده ای را به جان و دل خریده و از انجام هرگونه مسئولیتی شانه خالی نکردند و در جریان هجوم منافقین به شهر آمل در ۶ بهمن ۱۳۶۰ این دست پروردگان استاد بودند که به خوبی در مقابل آن مقاومت کرده و موجب رسوایی دشمن شدند. این مسائل ادامه داشت تا اینکه جناب ایشان تشخیص دادند وجودشان در سنگر حوزه جهت تعلیم و تألیف و تدریس و تربیت و پرورش طلاب مستعد مفیدتر و لازمتر است، لذا بعد از مدتی به حوزه مراجعه کرده و خدمات فرهنگی و دینی و علمی و سیاسی خود را ادامه دادند. بعد از رحلت امام فرزانه انقلاب و ادامه راه و نهضت امام خمینی قدس سره به سکانداری دست پرورده امام، رهبر عزیز و عظیم الشأن و بهتر از جان ما، حضرت آیت الله خامنه ای روحی له الفداء، حضرت استاد از مدافعین قاطع رهبری انقلاب بوده و همواره در بیانات مبارک خود به تجلیل از شخصیّت ممتاز مقام معظم رهبری پرداخته و همگان را به قدرشناسی نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی فرا خواندند. به عنوان نمونه در کنگره تجلیل از شخصیت ادبی معظم له که در آذرماه ۱۳۷۶ درآمل برقرار گردید، ایشان در بخشی از سخنان خود فرمودند: قدر این نظام جمهوری اسلامی و رهبر عزیز حضرت آیت الله خامنه ای را بدانید. ایران شما ایران اسلامی و کشور علوی و ولائی است. دشمن در کمین نشسته است. انسجام و وحدت مردم برای حفظ نظام و ولایت فقیه یک تکلیف شرعی است. (۵)

پی نوشت:
۱٫مجله حکمت اسلامی، ش۱۵، ص۲۹
۲٫جمال سالکین، ص۱۲۷
۳٫جرعه های جانبخش، ص ۱۵۹
۴٫معرفت نفس، ج ۲، ص ۲۳۲
۵٫یادمان علامه حسن زاده آملی، ص۶۰
منبع : نشریه وحی و خرد شماره دو، روح الله قادری، ویژه نامه بزرگداشت علامه حسن زاده
تهیه و تنظیم: عبداله فربود؛ گروه حوزه علمیه تبیان

همچنین ببینید

پخش مستند روایت صنوبر “زندگی نامه علامه حسن زاده” | شبکه افق

  جدیدترین مجموعه تلویزیونی مربوط به زندگینامه علامه حسن زاده آملی با عنوان “روایت صنوبر” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *