یکشنبه , ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
خانه / حضرت علامه حسن زاده آملی / حکایات،کلمات،نکات / نامه‌ای از علامه حسن‌زاده آملی به فرزندشان

نامه‌ای از علامه حسن‌زاده آملی به فرزندشان

فرزند ارجمندم، از اکنون باید بر قدم صدق یوسف صدّیق سلام الله علیه بوده باشد که:

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است
ورنه هر گبری به پیری می‌شود پرهیزگار

– فرزندم! خود را باش. این داعی حسن حسن زاده آملی دینداری متمسّک به ذیل ولایت محمّد و ال محمّد صلوات الله علیهم با دلیل و برهان است، نه به تقلید و اتّباع از این و ان…

 – ای فاضل فرزانه و فرهیخته و فرزام! در صنایع انسان‌ها دقّت بسزا بفرما که همه‌ی آن‌ها را دین و آیین است؛ یعنی هر یک را در نحوه‌ی نگاهداری و اعمال ان برنامه‌ای خاصّ است که باید بدان برنامه اگاهی داشت و ان صنعت را به دستور آن برنامه به کار برد تا آن صنعت در کارش درست نتیجه دهد، و اگر مطابق دستورش به کار نرود، یکبارگی دچار اختلال و فساد و زوال می‌شود و مشکلات و حوادث بد پیش می‌آورد. آن دستور دین آن صنعت است، و هیچ صنعتی بی دین و دینداری پایدار و استوار نمی‌ماند.

– این همه صنایع برّی و بحری و فضایی شگفت ساخته‌ی قطرات نطفه‌اند؛ یعنی قطره نطفه‌ای در دو کارخانه حیرت اندر حیرت الهی که یکی زهدان مادر عزیز و دیگر همین نشأه گرامی دنیای مشهود ما که رحم دوم است؛ چنان دارای صورت دلنشین و بینش و دانش این چنین شده است که این همه صنایع شگفت از وی به منصّه ظهور رسیده است.

– نخست تأمّل بفرما که چگونه قطره نطفه‌ای، انسانی این چنینی شده است.

– و پس از آن تدبّر بفرما که چگونه به اختراع این همه صنایع بوالعجب دست یافته است، و سپس تعقّل بفرما که همه صنایع این نطفه را دین و آیین است. ایا آن کس که نطفه‌ای کذایی را چنین صورت و صنعت دلنشین چیره دست مخترع و مبتکر صنایع حیرت‌آور به بار آورده است، او را بی دین و بی آیین افریده است؟!

– عزیزم! کشیک نفس بکش تا انسانی الهی شوی، و در عداد مقرّبین در آیی و وارداتی آن سویی عایدت شود.

– و بدان که علم و عمل دو حقیقت انسان سازند و علم، امام عمل است، و اکنون هنگام تحصیل علم و اعتیاد به عمل صالح آن عزیز است، به انتظار فردا مباش که به فرموده‌ی انسان آگاهی:

در جوانی به خویش می‌گفتم    شیر شیر است گر چه پیر بود

تا به پیری رسیده‌ام دیدم          پیر پیر است گر چه شیر بود

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: “در شگفتم از کسی که برای چهار چیز بیم دارد چگونه به چهارچیز پناه نمی‌برد. کسی که ترس بر او غلبه کرده چگونه بر ذکر حسبنا الله و نعم الوکیل پناه نمی‌برد. زیرا به تحقیق شنیدم که خداوند عز و جل به دنبال ذکر یاد شده فرمود پس آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین بر آن‌ها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند. همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زائد بر آن ( سود در تجارت) بازگشتند و هیچ‌گونه بدی به آن‌ها نرسید. در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین پناه نمی‌برد زیرا به تحقیق شنیدم که خداوند عز و جل به دنبال ذکر فوق فرمود: پس ما یونس را در اثر ذکر یاد شده از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می‌بخشیم. در شگفتم از کسی که مورد مکر و حیله واقع شده چگونه به ذکر افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد پناه نمی‌برد. زیرا به تحقیق شنیدم خداوند عز و جل به دنبال ذکر فوق فرمود: پس خداوند موسی را به دنبال ذکر یاد شده از مکر فرعونیان مصون داشت. در شگفتم از کسی که طالب زیبایی‌های دنیاست چگونه به ذکر ما شاء الله لا حول و لاقوه الا بالله پناه نمی‌برد زیرا به تحقیق شنیدم خداوند عز و جل بعد از ذکر یاد شده از زبان مردی که فاقد نعمت‌های دنیوی بود خطاب به مردی که از آن نعمت‌ها بهره مند بود فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند کمتر از خود می‌دانی پس امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.

وبگاه راز و رمز _ کتاب پندهای جکیمانه

همچنین ببینید

طب در بیان حضرت علامه حسن زاده آملی

   علم پزشکی از بین رفته بود، بقراط آن را یافت. مرده بود، جالینوس زنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *