یکشنبه , ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
خانه / حضرت علامه حسن زاده آملی / حکایات،کلمات،نکات / فروتنی عالمانه در پیشگاه امامت

فروتنی عالمانه در پیشگاه امامت

حضرت علامه حسن زاده آملی:

«بنده حدود سى سال پیش گفت‌وگویی با یک ریاضیدان داشتم؛ تا این که بحث به شکل هندسى «قطاع» کشید. از او به خاطر منظور الهى که در نظرم بود، سؤال کردم: عزیز من! از این شکل، چند حکم هندسى میتوان استنباط کرد؟
گفت: شاید هفت تا ده تا حکم .

گفتم: مثلاً بیست تا چطور؟

گفت: شاید، ممکن است.

گفتم: دویست تا چطور؟

به من نگاه می‌کرد که آیا دویست حکم هندسى می‌توان از آن استنباط کرد؟! سپس ساکت شد و چیزی نگفت.
باز گفتم: دویست هزار چطور؟ خیال کرد که سر مطایبه و شوخى دارم و به مجاز حرف می‌زنم.
بعد به او گفتم: آقا ! این خواجه نصیرالدین طوسى کتابى به نام «کشف القباع عن اسرار شکل القطاع » دارد که در آن جناب خواجه از این شکل، چهارصد و نود و هفت هزار و ششصد و شصت و چهار (۴۹۷۶۶۴) حکم هندسى استنباط کرده؛ یعنى نزدیک نیم میلیون
بعد ادامه دادم خواجه نصیر طوسى که راجع به یک شکل هندسى، کتابی نوشته و قریب پانصد هزار حکم از آن استنباط کرده، شما آن کتاب و خود خواجه را می‌شناسی؟
گفت: نخیر.
بعد در مورد شخصیت خواجه صحبت کردم و به او گفتم: این خواجه وقتى که در بغداد حالش دگرگون شد و دید با این نشانه به جوار الهى ارتحال می‌کند، وصیت کرد او را از کنار امام هفتم (باب‌الحوائج الى الله) از این معقل و پناهگاه بیرون نبرند و نزدیک ایشان به خاک بسپارند و روى قبرش در پیشگاه امام هفتم، عباراتی مثل آیت الله، علاّمه، حجت الله، این امام است و … نوشته نشود. بلکه روى قبر او بنویسید: «و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید» !!!
و این عالمى است صاحب این همه کتاب در حکمت، فلسفه، عرفان، ریاضیات، فقه و اصول، علوم غریبه، معمارى و مهندسى و بنا کننده رصد خانه مراغه و صاحب زیج ایلخانى و بالاخره خواجه نصیرالدین طوسی، استاد بشر و استاد کل فى الکل… اما در پیشگاه امام هفتم این گونه وصیت میکند.»
کتاب «به سوی سیمرغ « ص۲۸ » مؤلف : دکتر احمد مختاریان

 

 

 

همچنین ببینید

نامه‌ای از علامه حسن‌زاده آملی به فرزندشان

فرزند ارجمندم، از اکنون باید بر قدم صدق یوسف صدّیق سلام الله علیه بوده باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *