شنبه , ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
خانه / مطالب مفید / مقالات و نوشته ها / برنامه سلوک ماه رجب

برنامه سلوک ماه رجب


بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
در این مقاله قصد داریم تا برنامه ای برای خودسازی و تزکیه نفس ارائه کنیم تا این حقیر فقیر سر و پا تقصیر به همراه شما خوانندگان دل آگاه به قدر وسع خود بدان عامل باشیم.
در ابتدای امر به صورت گذرا به چند روایت درباره فضایل این ماه اشاره میکنیم. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در مورد شرافت ماه رجب می‌فرمایند: رجب شهر الله الاصم است و بدان سبب آن را اصم نامیدند که هیچ ماهی به پایه عظمت آن نمی‌رسد.

آری امکنه و ازمنه در حالات انسان ،اثرات عجیبی دارد.در برخی ماه ها جان انسان بهتر میتواند عروج کند. اگر به زندگی نامه های عرفای بالله مراجعه بفرمایید خواهید دید که قسمت اعظم مکاشفات وحالات روحانی آنها در شب هنگام بوده است. و از بین اوقات و ایام خواهید دید که عمده مکاشفاتشان در شب های جمعه و اعیاد اسلامی و یا ماه های رجب و شعبان و رمضان و یا روز و شب عاشورا و تاسوعا و امثالهم بوده است. این ها اتفاقی نیست بلکه تاثیرات زمان و مکان بر جان انسان هاست. و البته این مساله تا زمانی است که سالک ابن الزمان باشد. و ان شا الله به جایی خواهد رسید که اب الزمان گردد و آن وقت ، تمام لیالی و ایامش قدر خواهد بود.

تو ای سالک الی الله ،نفس خاطی خود و تو را خطاب میکنم. اگر خواهان عروجی این ماه را دریاب.و به قدر توان خود از آن بهره مند شو و در جرگه رجبیون نامت را ثبت نما.
و اما برنامه سلوکی این ماه بسیار پر دامنه است. اما این حقیر به طور گلچین برخی از اعمال را برایت بازگو مینمایم. اگر خواستی به همین برنامه عامل باش ورنه به کتبی چون اقبال و مفاتیح الجنان و امثال ان مراجعه کن و برنامه ای مطابق با حال و مزاج خویش برای خود تنظیم نما.این برنامه ای است که بنده مطابق با مزاج خود آن را تنظیم نمودم. و تو مزاج و طبع متفاوتی داری. میتوانی از بین اعمال و اورادی که در کتب فن مانند مفاتیح الجنان ذکر شده .برای خود برنامه ای ترتیب دهی.و یا به هر دستور العمل عمومی که دلت بدان نشست و در ادامه به ان اشاره میشود خود را مقید نمایی

دستور العمل اول: اصول سه گانه مشارطه و مراقبه و محاسبه را در تمام طول این ماه و باقی عمرت با جدیت دنبال کن.پس از برخواستن از خواب با خود مشارطه نما که خلاف رضای دوست گامی بر نداری و در طول روز مراقب اعمالت باش و بدان حق متعال رقیب است. و در اخر شب از خود به سختی حساب بکش.باشد که این امر تو را نورانی گرداند. اللهم ارزقنا

دستور العمل دوم:حتی المقدور سه روز از این ماه را روزه بدار که روزه این ماه از سوی بزرگان عرفان ،اعنی ائمه معصوم ما بسیار مورد تاکید قرار گرفته است.مگر نمیخوای که از رجبیون باشی؟
امام صادق (علیه السلام) در مورد کرامت و فضیلت این ماه می‌فرماید: آن گاه که قیامت بر پا شود منادی الهی فریاد می‌زند أین الرجبیون؟ کجایند آنان که ماه رجب را گرامی داشتند و از آن بهره‌ها بردند از آن انبوه جمعیت، گروهی برخیزند که نور جمالشان محشر را روشن کند بر سر آنان تاج‌های شاهی که مرصع به در و یاقوت است قرار دارد و در طرف راست هر نفر از آنان هزار فرشته و در سمت چپ نیز هزار فرشته به او کرامت و تعظیم الهی را تبریک گویند؛ از جانب الهی ندا آید:
بندگانم و کنیزانم به عزت و جلالم سوگند، شما را جایگاه و مقام گرامی و عطایای فراوان دهم و شما را در جایی جای دهم که از زیر آن نهرها جاری است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه برای من در ماهی که من بزرگش داشتم روزه گرفتید پس خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من بندگان و کنیزان من را به بهشت داخل کنید در اینجا امام فرمودند این پاداش برای کسانی است که یک روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارند

دستور العمل سوم:در طول این ماه هزار بار این دعا: (استغفرالله ذوالجلال و الاکرام من جمیع الذنوب و الاثام )را بخوان.شیخ صدوق در این باره روایت کرده است که هر کس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم.
میتوانی این ذکر را به طور مساوی در طول این ماه تقسیم نمایی.اگر ماه سی روزه باشد سهم هر روزت حدودا ۳۴ ذکر میشود.میتوانی این ذکر را بعد از یکی از نمازها بر زبان جاری نمایی مانند نماز صبح.

دستور العمل چهارم: :«أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ» در اوقات فراغت این ذکر را بر زبان جاری نما و ذکر این ماهت در تمام ایام فراغت این باشد.
از امام صادق(علیه السلام) روایت است که حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود که: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را “أصب” مى‏گویند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ».

دستور العمل پنجم:خواندن سوره توحید هزار بار که هر کس در رجب این سوره را هزار بار بخواند در قیامت پاداشی برابر عمل هزار پیامبر و هزار فرشته خواهد داشت و هیچ کس از او به خدا نزدیکتر نخواهد بود جز آنکه بیش از این سوره را خوانده باشد.میتوانی این ذکر را به طور مساوی در طول این ماه تقسیم نمایی.اگر ماه سی روزه باشد سهم هر روزت حدودا ۳۴ذکر میشود.میتوانی این ذکر را بعد از یکی از نمازها بر زبان جاری نمایی.

دستور العمل ششم: گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر کس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد کاخ بهشتی به او می‌دهد.میتوانی این ذکر را به طور تساوی در طول این ماه تقسیم نمایی.اگر ماه سی روزه باشد سهم هر روزت حدودا ۳۴ ذکر میشود.میتوانی این ذکر را بعد از یکی از نمازها بر زبان جاری نمایی.

دستور العمل هفتم: در طول این ماه در سجده های آخر نمازت این ذکر را قرائت نما:عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک.این ذکری است که مولای ما امام سید الساجدین در طول این ماه در سجده هایشان قرائت میفرمودند.

دستور العمل هشتم:عمل دیگر تو در این ماه خواندن دعای یا من ارجوه لکل خیر بعد از هر نماز واجب است این دعا در مفاتیح الجنان ذکر شده و برای فرد فضیلت‌های بی شماری را به همراه دارد.

دستور العمل نهم:خواندن دعای اللهم انی اسألک بمعانی جمیع ما یدعوک به ولاه امرک که از دست خط حضرت ولی عصر نقل شده است و دعایی است با مضامین بسیار بلند و نیکو که درهایی از علم و معرفت را به روی آنکه اهل آن باشد می‌گشاید.میتوانی این دعا را هر شب قرائت نمایی.

دستور العمل دهم:اگر برایت مقدور است در ایام البیض این ماه به اعتکاف برو.

دستور العمل یازدهم:خواب خود را تنظیم نما. در ساعتی مشخص به رخت خواب برو و در ساعتی مشخص از خواب بر خیز.بزرگان ما حدود شش الی هفت ساعت خواب را در شبانه روز به سالکین الی الله توصیه میفرمایند.

دستور العمل دوازدهم: اگر بتوانی در طول این ماه مقداری قبل از اذان صبح برخیزی و مشغول نماز شب گردی نور علی نور خواهد بود.

باز تاکید میکنم که برنامه هر فردی میبایست مطابق با احوالات او تنظیم گردد. اگر این برنامه به دلت نشست بدان عامل باش. ورنه برای خود برنامه ای دیگر بچین. و عقل را بر اعمالت حاکم کن. برنامه ای عملی برای خود تنظیم نما. توان و وسع خود را در نظر گیر.و برنامه ای که تنظیم میکنی طوری باشد که مقداری از توانت پایین تر باشد.و در انتها عرض میکنم که اساس کارت را انجام واجب و ترک حرام قرار ده.
فی امان الله

برداشت از وبلاگ شجره طیبه

 

همچنین ببینید

فضیلت و اعمال شب قدر

فضیلت و اعمال شب قدر از پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز نقل است: از خداوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *